Co boli w Grocholi

Standard

Któż jej nie zna? Szczególnie kobiety, które  zadzierzgnęły z nią znajomość, w wielu przypadkach, długą i owocną. Katarzyna Grochola (https://www.taniaksiazka.pl/autor/katarzyna-grochola), owa przyjaciółką wszystkich kobiet, zaskarbiła sobie ich przywiązanie i wielotysięczne lajki, swoimi książkami i wykreowanymi w nich, bliskimi kobiecym sercom,  bohaterami.

Kilka miast po drodze

Z obowiązku trzeba przypomnieć, że Katarzyna Grochola urodziła się 18 lipca 1957 roku w Krotoszynie. Zanim stała się taka Grocholą, jaką wszyscy znamy, musiała “przemieszkać” kilka miast. Był więc Krotoszyn, Poznań, Wałbrzych i na koniec Warszawa i to właśnie tam w VII  Liceum Ogólnokształcącym imienia Juliusza Słowackiego, zdała maturę. Skąd ta rotacja miast? Z pewnością Pani Katarzyna odpowiedziałaby na te pytanie, gdybyśmy ją o to zapytali. Przyszła autorka takich bestsellerów jak Nigdy w życiu czy Ja wam pokażę, uczyła się w pomaturalnej szkole medycznej i w szkole dla nauczycieli nauczania początkowego. Brzmi to mało romantycznie, ale tak właśnie Grochola rozpoczynała start w dorosłe życie.

Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi

CV-ka Katarzyny Grocholi to kolejny ewenement i trudno uwierzyć w zakres tego, co robiła, ale można też domniemywać, że ta różnorodność przydała się jej przy tworzeniu późniejszych powieści.

Była salową w szpitalu, wyjechała do Libii gdzie pracowała jako sekretarka i maszynistka u swojego męża. Była korektorką w Krajowej Agencji Wydawniczej, sprzątała mieszkania w Londynie i pracowała u jubilera. Była dyrektorem składu celnego oraz specjalistką w Fundacji Demokracji Lokalnej. W swojej karierze zawodowej wymienić może także pracę jako konsultantka w biurze matrymonialnej. Jednym słowem, zajęcia “od Sasa do lasa” i dopiero nieco później zaczęła się praco związana z pisaniem. Grochola lubiła pisać od dzieciaka i wreszcie to jej pisanie znalazło zastosowanie w różnych dziennikach, poradnikach, kobiecych pismach i pismach kobiecych. Powoli, Katarzyna Grochola zaczęła przygotowywać się do swojego debiutu literackiego, który nastąpił w 1997 roku powieścią  Przegryźć dżdżownicę. Czy była to powieść znaczącą? Z pewnością dobrze przyjęta, pewne Literackie ogrzmienie i przyczółek dla powieści tych najbardziej znanych i istotnych, które pojawiły się wkrótce.

Grocholi lista przebojów

W 2001 roku rozpoczęła wydawać cykl książek, który przyniósł jej chyba największą sławę. Nigdy w życiu, Serce na temblaku, Ja wam pokażę, A nie mówiłam  stały się dźwignią jej kariery. W sumie napisała dwadzieścia dwie książki, w tym ze swoją córką Dorotą Szelągowską powieść Makatka oraz autobiograficzną Zielone drzwi. Jest autorką wielu opowiadań i krótszych form literackich. Współpracowała także z radiem i telewizja Jest autorką scenariuszy do wielu odcinków Na dobre i na złe oraz M jak miłość. W 2010 roku zajęła trzecie miejsce w edycji Tańca z gwiazdami, co może nie wlicza się do jej sukcesów literackich, ale z pewnością nobilituje i podkreśla towarzyską pozycję pisarki.

Rozwodniczka – katoliczka

Katarzyna Grochola była dwukrotnie mężatką i przez kilka lat w wolnym związku ze z pewnym, znanym fotografem. Obecnie ma trzeciego męża  Muzyka Stefana Bartosika i jak zastrzega, bijąc się pięścią w piersi – ostatniego! Jest zadeklarowaną katoliczką, próbującą pogodzić swoją przeszłość małżeńską z wiarą rzymskokatolicką.  W wieku dwudziestu jeden lat ochrzciła się, a w wieku trzydziestu, przeszła chorobę nowotworową. To że nadal jest z nami i pisze tak potrzebne wielu paniom książki, zdaje się świadczyć, że dobry Bóg jest po jej stronie.