Znane, polskie nazwiska

Standard

Przeglądając rynek literacki, można zauważyć znane, polskie nazwiska, które już od wielu lat zapewniają nam wspaniałe powieści. W niektórych przypadkach ten dorobek literacki jest nieco większy, a w innych przypadkach skromniejszy. Chociaż autorzy na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Trzeba tylko wyczekiwać aż kolejne książki pojawią się na rynku. Wśród takich książek, a dokładnie wśród twórców, wyróżnia się na pewno Katarzyna Grochola i Dorota Masłowska.

Katarzyna Grochola

Jedna z najbardziej znanych autorek w naszym kraju, która może pochwalić się tym, że łączny nakład jej sprzedanych książek to prawie 5 milinów. Nie każdy polski twórca może pochwalić się tak imponującym wynikiem. Urodziła się w 1957 roku w Krotoszynie. Wychowywała się w Poznaniu i w Warszawie. To nie jedyne miejsca, które miała przyjemność odwiedzić w swoim życiu, ponieważ ze swoim pierwszym mężem wyjechała do Libii, gdzie pracowała jako sekretarka i maszynistka. W 1981 roku wróciła do Polski, ale nie na długo. Już czekał na nią wyjazd do Londynu, gdzie nie bała się podejmować nawet ciężkich prac fizycznych. Katarzyna Grochola to taka kobieta, która wie, że nie ma co czekać na pieniądze, ponieważ te same do niej nie przyjdą. W końcu na stałe osiadła w Polsce i zajęła się pisaniem książek. Na swoim koncie ma takie dzieła literackie, jak “Przegryźć dżdżownicę”, “Nigdy w życiu!”, “Serce na temblaku”, “Zranić marionetkę”, “Zjadacz czerni 8”, “Przeznaczeni”, “Houston, mamy problem” i wiele innych.

Dorota Masłowska


Młodsza od Grocholi, ale może pochwalić się równie dużą sławą. Przylgnęła do niej etykietka cudownego dziecka polskiej literatury i najzdolniejszej pisarki młodego pokolenia. Wszystko przez to, że jej najsłynniejsza powieść została przez nią wydana w wieku 19 lat. Co prawda, od tego momentu minęło już prawie dwadzieścia lat, ale Masłowska udowadnia, że jej talent literacki nie jest pomyłką. Po tym jak napisała “Wojnę polsko-ruską pod flagą biało-czerwoną”, wszyscy byli pewni, że nie będzie stać jej już na nic więcej, ale jak się okazuje – sporo się pomylili. W 2003 roku nagrała z zespołem Cool Kids of Death dwie piosenki “Słyszałeś” i “Świat wyszedł z foremki”. “Inni ludzie”, “Paw królowej”, “Między nami dobrze jest”, “Kochanie zabiłam nasze koty” i wiele innych – w jej dorobku literackim można znaleźć takie pozycje, które na pewno okażą się interesujące. Masłowska pisała również felietony do “Przekroju”, publikowane pod tytułem “Dziennik z krainy pazłotka”.